لوگوی مطب دکتر جعفری
ترمیم دندان به روش های مختلف

ترمیم دندان به روش های مختلف

 

 

ترمیم دندان چیست؟

گفتیم که ترمیم دندان به پروسه ای گقته می شود که پزشک با استفاده از انواع روش های ترمیم دندان، ترمیم دندان پوسیده، ترمیم زیبایی دندان جلو، ترمیم دندان شکسته و… را انجام می دهد. روش های ترمیم دندان را می توان در ۲ دسته کلی قرار داد: مستقیم و غیر مستقیم.

 

ترمیم دندان پوسیده
ترمیم دندان پوسیده

 

۱. روش های ترمیم دندان به صورت مستقیم

اکنون که می دانیم ترمیم دندان چیست، کمی دقیق تر آن را بررسی می کنیم. در انواع روش های ترمیم دندان به روش مستقیم، کارهای مربوط به ترمیم دندان پوسیده یا ترمیم دندان شکسته در داخل دهان انجام می شود. این پروسه پر کردن نام داشته، و شامل قرار دادن یک ماده نرم در داخل حفره دندانی است. این ماده در ادامه محکم شده، تا بتواند ساختار دندان آسیب دیده را ترمیم و گاهی ظاهر آن را نیز بهتر کند (برای مثال در ترمیم زیبایی دندان جلو).

روش مستقیم در انواع ترمیم دندان معمولا بسیار مقرون به صرفه بوده و با کمترین میزان تهاجم مشکل را رفع می کنند. در انواع روش های ترمیم دندان به صورت مستقیم از ۳ نوع ماده اولیه استفاده می شود:

 

۱-۱. ترمیم دندان پوسیده با آمالگام

آمالگام نقره آلیاژی از جیوه، نقره، قلع، روی و مس است. از جمله مزایای آمالگام برای ترمیم دندان پوسیده (حتی ترمیم دندان های جلو) می توان قیمت پایین، قرار دادن آسان آن در دندان، و مقاومت بسیار بالای آن را نام برد. هرچند، استفاده از آن در روش های ترمیم دندان از لحاظ زیبایی گزینه مناسبی برای ترمیم دندان پوسیده جلو و ترمیم زیبایی دندان جلو نیست. همچنین، امکان بزرگتر و یا کوچکتر شدن آن درون دندان وجود دارد که می تواند باعث ترک خوردگی و نهایتا پوسیدگی شود.

 

۱-۲. ترمیم دندان های جلو با کامپوزیت

پروتز های کامپوزیت از محبوب ترین گزینه ها در انواع روش های ترمیم دندان (خصوصا ترمیم زیبایی دندان جلو) هستند. این مواد از رزین های ترکیبی تولید شده و می توانند رنگی مشابه با رنگ دندان های اصلی شما داشته باشند. با این وجود، ترمیم دندان پوسیده با کامپوزیت نسبت آمالگام نقره گران تر بوده و دوام آن نیز پایین تر است. به صورت میانگین، هر ۵ سال یک بار باید پروتز های کامپوزیتی را تعویض کنید.

 

۱-۳. ترمیم دندان با پروتز اینومر

پروتز شیشه ای اینومر ترکیبی محکم و کرم رنگ است که معمولا برای ترمیم دندان پوسیده یا ترمیم دندان شکسته کودکان و دندان هایی که برای گاز گرفتن غذا نیستند، به کار می روند. استفاده از این ماده در انواع ترمیم دندان قیمت نسبتا متعادلی دارد. این پروتز همچنین تغییر حالت نمی دهد، منقبض نمی شوند و دارای فلوراید است که از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

 

مراحل ترمیم دندان شکسته

 

۲. انواع ترمیم دندان به صورت غیر مستقیم

مراحل انواع روش های ترمیم دندان به صورت غیر مستقیم از جمله ساخت مواد اولیه (ونیر، تاج، پل و ایمپلنت)، در بیرون دهان انجام می شود. برخی معتقدند انواع ترمیم دندان با پروتز نوعی ترمیم غیر مستقیم است. اما این عبارت به تعمیری دائم یا نیمه دائم در روش های ترمیم دندان اشاره می کند که امکان خارج کردن آن وجود ندارد.

انواع روش های ترمیم دندان به صورت غیر مستقیم مراحل بیشتری دارد؛ از جمله معاینه، آماده کردن دندان، ساخت مواد و ونیر موقت، و روکش دندان. در نتیجه هزینه آن نیز نسبت به انواع ترمیم دندان به روش مستقیم بالاتر است. اما این روش ها راه حلی طولانی مدت و مناسب برای ترمیم دندان پوسیده جلو، ترمیم دندان شکسته، ترمیم زیبایی دندان جلو و… هستند. در ادامه انواع روش های ترمیم دندان غیر مستقیم را معرفی می کنیم:

 

۲-۱. روکش دندان

روکش دندان یا سر پوش دندان سطح دندان را کاملا می پوشانند. روکش دندان روی یک سطح از قبل آماده شده و به کمک چسبی مخصوص روی دندان قرار می گیرد. روکش دندان قدرت و ظاهر دندان آسیب دیده را بهبود می دهد و جنس آن می تواند فلز، سرامیک، و یا ترکیبی از فلز و سرامیک باشد.

 

۲-۲. باندینگ دندان

باندینگ غیر مستقیم دندانی یا همان ونیر، لایه های باریکی از پورسلین هستند که می توانند جایگزین و یا پوسته روی مینای دندان آسیب دیده، لک شده و یا دارای شکل نامناسب باشند. این روکش ها متناسب با شکل و رنگ دندان های اصلی فرد طراحی و تولید می شوند. این روش برای ترمیم دندان شکسته و ترمیم دندان های جلو بسیار محبوب است، زیرا رنگ آن شباهت زیادی با مینای دندان طبیعی فرد دارد.

 

هزینه ترمیم دندان شکسته عقب

 

۲-۳. پل دندان

علاوه بر باندینگ و روکش دندان، پل دندان نیز در ترمیم دندان ها کاربرد دارد. پل های دندانی، دندان هایی مصنوعی هستند که بین دندان های اصلی قرار می گیرند تا فضای بین آنها را پر کنند (جایی که دندانی کشیده شده باشد). پل دندانی معمولا از پوسلین، فلز و یا ترکیبی از این دو ساخته می شود.

 

۲-۴. ایمپلنت دندان

ایمپلنت به کمک عمل جراحی به استخوان فک متصل، و از آن برای نگه داشتن روکش دندان یا پل استفاده می شود. در میان انواع روش های ترمیم دندان، روند ترمیم با ایمپلنت طولانی بوده و ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد. دلیل آن شکل گیری استخوان جدید در اطراف ایمپلنت است تا آن را به خوبی نگه دارد.

 

آیا ترمیم دندان درد دارد؟

مهم‌ترین سوال پس از ترمیم دندان چیست و انواع ترمیم دندان این است که آیا ترمیم دندان درد دارد یا نه. این سوال بسته به میزان مشکل دندان (از ترک و شکستگی تا پوسیدگی عمیق) دارد. اما به طور کلی، پاسخ سوال آیا ترمیم دندان درد دارد منفی است. زیرا تمام مراحل تحت بی حسی موضعی انجام می شود. با این وجود، احساس درد خفیف یا حساسیت تا ۲ روز پس از انواع روش های ترمیم دندان و ترمیم دندان پوسیده جلو یا ترمیم دندان شکسته طبیعی است.

پزشکان این دپارتمان

× هر سوالی داری بپرس