لوگوی مطب دکتر جعفری

داشتن لبخندی زیبا برای بیشتر بزرگسالان از اهمیت بالایی برخوردار است. این در اغلب موارد اولین چیزی است که افراد هنگام برخورد با دیگران از آن تاثیر می گیرند. هیچ کس دوست ندارد دندان های زرد و پر از لک داشته باشد و یا هنگام صحبت کردن، دهانش بوی بدی داشته باشد. مسئله این است که مسواک زدن تنها نیمی از این مشکلات را برطرف می سازد و هرگز نمی تواند لکه هایی که سیگار بر دندان ها می نشاند را به طور کامل از بین ببرد.

این تمام ماجرا نیست، چرا که تاثیر سیگار بر دندان بیشتر از این موارد است. سیگار کشیدن منجر به مشکلات دندانی می شود، از جمله:

  •      بوی بد دهان
  •      تغییر رنگ دندان
  •      التهاب دهانه های غدد بزاقی در سقف دهان
  •      افزایش تجمع پلاک و تارتار روی دندان ها
  •      افزایش فقدان استخوان در داخل فک
  •      افزایش خطر لکوپلاکیا، لکه های سفید داخل دهان
  •      افزایش خطر ابتلا به بیماری لثه، دلیل اصلی از دست دادن دندان
  •      تأخیر در روند بهبود کشیدن دندان، درمان پریودنتال یا جراحی دهان
  •      موفقیت کمتر در روش های کاشت دندان
  •      افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان

طبق گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، استعمال دخانیات سبب ایجاد لک دندان، بوی بد دهان و کاهش حس چشایی می شود. با گذشت زمان، سیگار کشیدن می تواند سیستم ایمنی بدن شما را مختل کند و باعث ایجاد عوارض جانبی بیشتری می شود که این شامل کاهش روند بهبودی جراحی پس از عمل نیز خواهد بود. به همین دلیل، سیگار کشیدن نیز یکی از مهم ترین عوامل خطرزا مرتبط با لثه یا بیماری پریودنتال است که باعث التهاب در اطراف دندان می شود. این تحریک می تواند بر استخوان و سایر ساختارهای پشتیبانی کننده تأثیر بگذارد و مراحل پیشرفته آن می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.
استفاده از تنباکو – به ویژه تنباکو بدون دود – خطر ابتلا به سرطان دهان را نیز افزایش می دهد، که به دلیل وجود رگ های خونی و غدد لنفاوی سر و گردن می تواند تهاجمی باشد.
در نهایت، تاثیر سیگار بر دندان می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها شود و دندانپزشکی ترمیمی را با چالش مواجه کند. از آنجا که تنباکو باعث تغییر رنگ دندان می شود، نتایج زیبایی این درمان همیشه ایده آل نخواهد بود. البته در فرایند کامپوزیت دندان می توان به طور کامل اصلاح طرح لبخند را انجام داد، به شرطی که سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

سیگار کشیدن چگونه منجر به بیماری لثه می شود؟

سیگار کشیدن و استفاده از سایر محصولات توتون و تنباکودار، تاثیر زیادی بر استخوان و بافت نرم دندان دارد که می تواند منجر به بیماری لثه شود. به طور خاص، سیگار کشیدن در عملکرد طبیعی سلول های بافت لثه تاثیر داشته و سبب اختلال در آن ها می شود. افراد سیگاری بیشتر در معرض عفونت دهان و دندانی، مانند بیماری پریودنتال قرار می گیرند و همچنین جریان خون در لثه را مختل می کند. این امر در روند بهبود زخم تاثیر خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× هر سوالی داری بپرس