لوگوی مطب دکتر جعفری
انواع پروتزهای ثابت و متحرک

انواع پروتزهای ثابت و متحرک

پروتز دندان چیست

پروتز، جایگزین مناسب دندان از دست رفته ای است که توسط پوسیدگی تغییر شکل داده یا افتاده است. پروتز به عنوان دندان مصنوعی عمل کرده و زیبایی دندان طبیعی را به همراه دارد و در انواع پروتز دندان ثابت و پروتز متحرک وجود دارد که برای آشنایی بیشتر به توضیح هرکدام می پردازیم.

پروتز ها به دو صورت ثابت و متحرک وجود دارند، پروتز ثابت مانند تاج، روکش، بریچ یا پل می باشد که پس از نصب با چسب یا پیچ چسبانده می شود، امکان جابه جایی ندارد و فقط توسط دندان پزشک برداشته می شود به همین خاطر  به آن پروتز ثابت می گویند.

پروتز متحرک همان دندان مصنوعی است که به آن دست دندان هم می گویند. بیمار می تواند دراین روش خود آن را از دهان خارج کرده و یا دوباره داخل دهان بگذارد.

پروتز ثابت

پروتز ثابت، توسط پیچ و چسب به دندان مصنوعی یا ایمپلنت متصل می شود که پس از نصب امکان جابه جایی ندارد و فقط توسط فوق تخصص ایمپلنت میتوان آن را از دهان خارج نمود.

انواع پروتز ثابت

روکش دندان

این روش، یکی از روش های مرسوم ایمپلنت ثابت می باشد که برای حفاظت از دندان ضعیف و ترمیم دندان شکسته شده استفاده می شود. روکش دندان برای درمان دندان های بدرنگ و بد شکل هم کاربرد دارد و در زیبایی دندان هایتان تاثیر ویژه ای می گذارد چرا که دندانتان را به شکل طبیعی خود برمی گرداند. روکش، دندان های ایمپلنت شده را هم می پوشاند.

معمولا یکی از این دلایل سبب می شود تا دندان پزشک روش روکش دندان را به شما پیشنهاد دهد:

  • دندانتان براثر پرکردگی ضعیف شده باشد و قادر به تحمل فشار نباشد.
  • دندان هایی که تاجشان شکسته و فضای باقی مانده برای پر کردن کافی نمی باشد.
  • دندان های دارای پوسیدگی وسیع که نیاز به معالجه عصب پیدا کرده اند.
  • دندان های بدرنگ و تیره که شکل های غیر طبیعی دارند.
  • زمانی که روی دندان ترک ایجاد می شود

فرآیند روکش دندان

روکش

بریج

این روش هم جز روش های پروتز ثابت است و در صورتی انجام میگیرد که دندان های دو طرف دندان از دست رفته سالم باشند، با تراش دادن دندان های مجاور می توان پلی ایجاد کرد بین دو دندان تا فضای خالی پر شود.

از پل دندان پزشکی برای دندان هایی که دچار تخریب شده اند یا کلا ریزش کرده اند استفاده می شود، انواع مختلفی از پل های دندان پزشکی وجود داردکه به عوامل مختلفی از جمله وضعیت مالی، خواسته ی بیمار و ترجیحات پزشکی بستگی دارد.

در واقع در این روش برای پرکردن فضای خالی بین دندان نیاز به پل داریم تا این فضا پل شود که این پل نیاز به پایه هایی دارد که این پایه همان دندان های کناری هستند که ممکن دندان طبیعی یا ایمپلنت شده باشند. مواد مصنوعی که در این روش استفاده می شود می تواند از پروسلین، آلیاژ فلزی و طلا باشد.

بریج دندان

بریج

ونیرها

ونیر، از پوسته نازکی تشکیل شده است که می توانند شکستگی، بد رنگی و بدشکلی دندان را بپوشانند، این روش غیرقابل بازگشت است زیرا برای نصب و تطبیق پوسته ونیر نیاز به تراشیده شدن مینای دندان داریم. ونیرها ممکن است شکسته شوند و یا رنگشان دراثر مصرف چای و قهوه تغییر کند ولی زیبایی حاصل از نصب، برای اکثر افراد بیشتر حائز اهمیت است.

ایمپلنت

ایمپلنت روشی مناسبی برای جایگزین کردن دندان اصلیتان که به دلیل حادثه و یا برحسب اتفاق از دست داده اید می باشد، درابتدا دندان پزشک یک فریم فلزی را در زیر لثه شما قرار می دهد، مانند ریشه دندان آن را به استخوان فک متصل می کند سپس دندان پزشک دندان مصنوعی را روی ایمپلنت قرار می دهد.

ایمپلنت، می تواند روش مطمعنی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته باشد ولی نیاز به جراحی دارد و نیازمند لثه محکم و سالم و استخوان کافی جهت نصب ایمپلنت می باشد. ایمپلنت یکی از انواع پروتز ثابت است.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت

پروتز متحرک

اگر دندانتان کاملا از دست رفته ما به شما پروتز متحرک را پیشنهاد می دهیم. این نوع پروتز نه تنها زیبایی همانند دندان طبیعی را دارد، می توانید قبل از خواب و یا در طول روز آن را از دهان خود خارج کنید.

در  پروتز متحرک نیازی به چسب و تراش دندان ها  نیست و بیمار می تواند هرموقع که خواست آن ها را از دهان خارج کند، این نوع پروتز همانند دندان طبیعی عمل می کند و همان زیبایی را دارد.

انواع پروتز متحرک

پروتز کرم کبالت

این روش، برای درمان بی دندانی و کسانی که نمی خواهند از پروتز ثابت استفاده کنند کاربرد دارد. این پروتز ها از آلیاژ کرم کبالت ساخته می شود و مانند دندان های طبیعی به نظر می رسد. این پروتز های حاوی گیره فلزی هستند که متصل به دندان های کناری می شوند، این پروتز ها انعطاف پذیری ندارندولی استحکام و مقاومت خیلی خوبی دارند.

پروتز آکریلی

این پروتز ها از آکریلیک تشکیل شده اند، انعطاف پذیر نیستند و دارای پایه های هم رنگ لثه می باشند که دندان مصنوعی روی آن قرار میگیرد، این پروتز ها در صورت برخورد جسم سخت ممکن است شکسته شود.

اوردنچر

اوردنچر بر روی دو یا چند پایه ایمپلنت قرار میگیرند، دارای قسمتی به نام اتچمنت هستند که برای ثابت شدن بر روی پایه های ایملنت قرار میگیرد، این پروتز ها در موارد بی دندانی کامل استفاده می شود اوردنچر را می توان از دهان بیرون آورد و تمیز کرد. از مزایای این روش این است که اوردنچر همیشه در دهان ثابت است، هنگام غذا خوردن جا به جا نمی شود و شباهت زیادی به دندان های طبیعی دارد.

اوردنچر

اوردنچر

پروتز قابل ارتجاع

یک نوع پروتز ارتجاعی است که هم رنگ دندان می باشد. این پروتز هم زمان با چاق یا لاغر شدن بیمار تغییر سایز داده و به خاطر همین خصوصیت، اسم این پروتز را قابل ارتجاع گذاشته اند.

دندان مصنوعی

یک نوع پروتز متحرک است، در صورتی که دندان های فک بالا و پایین کشیده شده باشد استفاده می شود. دندان مصنوعی را باید هر روز از دهان خارج و تمیز کرد. از معایت این روش این است که در صورت ساییدگی لثه، به دلیل نداشتن بست مناسب بر روی لثه ثابت نمی ماند و لق می شود.

در این جا انوع پروتز ثابت و متحرک را برایتان بیان کردیم، پروتزبهترین روش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است ولی  برای حفظ و نگهداری از آن باید مراقبت های بهداشتی از پروتز رعایت گردد چرا که باعث افزایش عمر پروتز خواهد شد.

× هر سوالی داری بپرس