لوگوی مطب دکتر جعفری
belenching

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یکی از راه کارهای عملی در سفید کردن دندانها میباشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. افراد بسیاری برای داشتن دندانهای زیبا و تغییر رنگ در دندانها با انجام بلیچینگ بر روی دندانهای خود رنگ دندانها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر میکند. این رنگ بد دندان در اثر نفوذ رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت میگیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان میشود.
بسیاری از افراد نیز به دلایل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند. از آنجایی که سفیدی دندانها به طور ناخودآگاه نشانه ای از جوانی و زیبایی بر شمرده میشود و در زیبایی فرد تاثیرات بسیاری دارد, همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته میشود, از محبوبیت برخوردار بوده است. این نکته قابل ذکر است که بلیچینگ دندان بر روی دندانهای روکش شده و همچنین روکش ایمپلنت دندان قابل انجام نمی باشد.


انواع بلیچینگ:

بطور کلی دو روش در بلیچینگ وجود داردکه در مطب یا خانه انجام میشود. تجویز روشهای بلیچینگ باید توسط پزشک و زیر نظر پزشک زیبایی انجام شود و بستگی به میزان رضایت بیمار دارد. ولی به طور کلی بهترین روش تجویز هر دو روش بلیچینگ میباشد تا دوام سفیدی دندانها بیشتر باشد و نتایج مورد رضایت بیمار واقع شود.
نکات ضروری در مراقبت از بلیچینگ دندان:

  •  بعد از سفید کردن دندانها لازم است که در ساعتهای اولیه بعد از درمان , لثه های خود را با آب گرم شستشو و ماساژ دهید تا با تسریع خون رسانی در لثه هر گونه التهاب احتمالی ایجاد شده را کاهش دهد.
  •  تا ۴۸ ساعت بعد از بلیچینگ دندانها از تماس طولانی مدت مواد خوراکی های دارای دنگدانه با دندانها بپرهیزید.
  •  حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد که شما پس از سفید کردن دندانهایتان, چقدر توصیه های مراقبتی را رعایت کنید.
  •  نوشیدن زیاد قهوه و چای پررنگ, کشیدن سیگار, استفاده زیاد از توشابه های رنگی و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان از عواملی هستند که باعث میشوند دندانهایتان در مدت زمان کوتاهتری به رنگ اولیه خود بازگردد.
  •  تا یک هفته پس از درمان و در جلسات میانی درمان , از خوردن آب لیموی تازه و آب سیب خود داری کنید و مسواکتان را مانند موبایل به همراه داشته باشید و بعد از هر نوشیدنی و خوراکی مسواک بزنید.

آفیس بلیچینگ:

در این روش که سفید کردن در مطب نامیده میشود, ژل های بلیچینگ با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار میگیرندو در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتد از روشهای خانگی است ولی در صورتی که به درستی استفاده نشود ممکن است باعث حساسیت زود گذر در لثه و مخاط دهان شود. در نتیجه دندانپزشک باید مهارت کافی در بلیچینگ دندان را داشته باشد.
در این روش برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه ها از ژلهای مخافظ مخصوصی استفاده میشود که با مهارت بر روی لثه قرار میگیرد و با نور آبی محکم میگردد.
ماده مورد استفاده در بلیچینگ دندان, پراکسید هیدروژن (مطبی) و یا کاربامید پراکسید (خانگی) میباشد. ژل بلیچینگ سفید کننده دندان معمولا حداکثر معادل ۳۵ % پراکسید هیدروژن غلظت دارد.
در بازار تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات و وسایل کمکی دیگری نیز مطرح است که متناسب ساختار آنها در طبقه بندی هایی مانند لیزر, پلاسما آرک, ال ای دی, دیودها و … قرار میگیرندو این نکته را فراموش نکنید که در نهایت ژل بلیچینگ است که دندانهای شما را سفید میکند و نوع دستگاه در فهال سازی ژل موثر بوده!!!


بلیچینگ خانگی:

در این روش, دندانپزشک از دندانهای شما قالب میگیرد تا برای شما وسیله ای به نام ”تری بلیچینگ“ بسازد. این وسیله به شکل دندانها و شفاف است. باید ماده بلیچینگ را درون تری و در نواحی مربوط به هر دندان قرار داد و سپس تری را روی دندانها گذاشت.
برخلاف ادعای برخی از دندانپزشکان نتایج حاصل از بلیچینگ, دائمی و همیشگی نیست و به طور معمول بعد از چندین ماه نیاز به تکرار دارد.
فرآیند سفید شدن دندان ها نیاز به استفاده منظم و صحیح از ماده بلیچینگ دارد. ممکن است در چند روز اول سفیدی دندانها چندان محسوس نباشد, ناامید نشوید و ادامه دهید.
به طور معمول و در بیشتر افراد زمان لازم جهت سفید شدن دندانها دو هفته است. هر چند ممکن است در بعضی افراد بسته به عامل بد رنگی دندان این مدت زمان بیشتر است.
ماده بلیچینگ به صورت سرنگهای قابل تزریق است. بعد از تزریق ماده در تری باید پیستون آن را کمی به عقب کشید تا ماده تحت فشار نشت نکند و به هدر نرود.
ماده بلیچینگ را در خارجی ترین قسمت تری در حفرات مربوط به دندنها قرار دهید و سپس تری را در دهان قرار دهید و آن را کمی فشار دهید. اضافات آن را پاک کنید.
بعد از استفاده , تری را زیر آب سرد بشویید.


دندانها تا چه مدت بعد از بلیچینگ دندان, سفید می ماند؟

این موضوع بستگی به جنس دندانها ، بهداشت دهان فرد و رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار به روند تثبیت رنگ دندان کمک میکند.
به طور کلی عوامل تاثیر گذار بر کیفیت و دوام بلیچینگ عبارتند از :
۱- جنس دندانها
۲- رعایت بهداشت فردی
۳- نوع رژیم غذایی فرد
۴- مواد به کار رفته در درمان بلیچینگ دندان
۵- نحوه انجام کار توسط دندانپزشک

برای دریافت اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت ملاقات از دکتر جعفری کلیک کنید.

× هر سوالی داری بپرس